Mahalli Yemekler
 

 

 

YÖRESEL YEMEKLER
 
ÇORBALAR
Pancar çorbası, Mendek Çorbası, Çalıçileği Çorbası, Mendek çorbası
Hoşran Çorbası, Pancar yemeğ  ( Döşeme ), Isırgan çorbası
 
DİBLELER
Pancar Diblesi, Fasulye Diblesi, Karışık Dible
 
KAVURMALAR
Fasulye Kavurması, Merevcen Kavurması, Kiraz Tuzlaması  Kavurması, Mantar Kavurması, Yeşil Domates Tuzlusu Kavurması
 
MIHLAMALAR
Pezik(Pazı) Mıhlaması, Galdirik Mıhlaması, Merulcan Mıhlaması
 
KIZARTMALAR
Fasulye Kızartması, Sakarca Kızartması, Galdirik Kızartması
 
TUZLU VE TURŞULAR
Fasulye Turşusu, Galdirik Turşusu, Mantar Tuzlusu, Kiraz Tuzlusu,Taflan Tuzlusu
 
VE DİĞERLERİ
Mısır Ekmeği, Fırında kurutulmuş mısırdan Yağlaş, Hamsi Buğlaması, Hamsi Böreği, Isırgan Yağlaşı, Su Böreği, Baklava, Un Helvası , Pancar Sarması, Fırın Kurusu Yemeği ( Fırında kurutulan tazefasulye )
 ÇORBALAR
Pancar  Çorbası
MALZEMELER:
1 bağ karalahana
2 adet soğan
kase mısır yarması
 1 kase kuru fasulye
1 kaşık tereyağı
1/2 fincan zeytinyağı
1 su bardağı mısırunu 
acıbiber

 

 

 
Hazırlanışı: Önce tencerede yarma ve sogan kavrulur Lahanalar dogranıp akrışıma katılıp bir süre kavrulur kaynamış su ilave edilir. İçine haşlanmış yarma ve fasulye konulur. Biraz  pişince çorba karıştırılarak mısır ununun tamamı elle yavaş yavaş ilave edilir. Topaklanmamasına dikkat edilir. Diğer yandan bir tavada yağ biber kavrulur kaynayan çorbanın içine ilave edilir ve yeteri kadar tuz ilave edilir. Çorba pişince ateşten alınır.
Not: Çorbanın piştiği pancarın ezilip ezilmediği kontrol edilerek anlaşılır.

Mendek çorbası
 MALZEMELER: 1 bağ mendek
1 fincan pirinç
1 adet soğan
1 bardak et suyu 
1 su bardağı kuru fasulye
2 yemek kaşığı tereyağı
2 fincan mısır unu biber
su
 
Hazırlanışı: Bir tencereye et suyu katılarak kaynatılır. Ayıklanmış yıkanmış doğranmış mendek, kaynayan suyun içine ilave edilir. Sonra içine haşlanmış fasulyeler ilave edilir. Biraz pişince ellle yavaş yavaş mısır unu ilave edilir. Unun topaklanmamasına dikkat edilir. Pirinci ilave edilir. Pirinçler uzayıncaya kadar pişirilir. Diğer yanda yağ ile beraber soğan ve biberler pembeleşinceye kadar kavrulur. Kaynayan çorbanın içine ilave edilir. Tuzu eklenir. Mendekler pişince ateşten alınır. Sıcak olarak servis yapılır.  

Hoşran Çorbası
MALZEMELER:
1 demet hoşran

1 su bardağı kuru fasulye
3 adet soğan
2 çorba kaşığı tereyağı
su, tuz
bir su bardağı mısır unu
bir kaşık salça
 
HAZIRLANIŞI:
Fasulye akşamdan ıslanır ve ertesi gün haşlanır. Hoşranlar iyice yıkanıp ince doğranır ve kaynayan suyun içine atılır. Kuru fasulyeler ilave edilir.
Kaynayan çorbanın içine mısır unu azar azar karıştırarak ilave edilir. Tuzu koyulur. Tereyağı eritilir, salça ve biberler ile ince doğranmış soğanlar eriyen yağda kavrulur, pembeleşince çorbaya ilave edilir, 3 – 5 dakika kadar daha pişirildikten sonra sıcak servis yapılır.
 
DİBLELER
Pancar Diblesi
MALZEMELER:
1 bağ karalahana
2 su bardağı pirinç 
2 çorba kaşığı tereyağı
4 adet soğan
yarım kaşık tuz
1 adet acıbiber
 
Hazırlanışı: Yıkanmış karalahanalar iyice kıyılır. Tencereye bir kat karalahana, bir kat pirinç ve soğan konulur. Üst kısma lahana yayılarak tuzlanır ve ağzı kapatılarak ateşe oturtulur. Pişmeye yüz tutuğunda karıştırılır, kızdırılmış yağda biber ilave edilir. Ağzı kapatılarak dinlenmeye bırakılır. Sonra tekrar karıştırılarak sofraya çıkarılır.  

Fasulye diblesi
MALZEMELER:

5 kase ince doğranmış fasulye 
1 su bardağı pirinç
2 adet boy soğan
2 yemek kaşığı tereyağı
1 fincan sıvı yağ
 
Hazırlanışı: Bir tencereye doğranmış fasulyenin yarısı konulur, üzerine yıkanmış pirinç ilave edilir. Tek ara bir sıra fasulye konulur. En üste soğan ilave edilerek pirinçler uzayıncaya kadar kısık ateşte pişirilir. Ayrı kapta eritilen yağ diblenin üzerine ilave edilir. Ağzı kapatılarak 10 dakika demlendirilir. Arzuya göre 1 havuç küplere bölünerek ilave edilebilir.  

Karışık Dible
MALZEMELER: 
1 bağ mendek
1 tutam pancar
1 tutam pezik
2–3 tane ebegümeci
4 adet soğan
Tuz ,Acı biber
Tereyağı ve sıvı yağ
1,5 su bardağı pirinç
 
HAZIRLANIŞI:
Yukarıda belirtilen sebzeler yıkanır, incecik kıyılır. Tencereye koyulur üstüne pirinç, soğan, biber ve tuz ilave edilir. Pişmesine yakın yağı bir tavada eritilir üzerine dökülür. Ağzı kapatılarak 10 dakika demlendirilir. Sonra iyice karıştırılır sıcak olarak servis yapılır
 
KAVURMALAR
 
MerevcenKavurması
MALZEMELER:
1 kg merevcen
2 baş soğan
1 kaşık tereyağı
1 adet domates
tuz / maydanoz

 

 

 

Hazırlanışı: Merevcenler bol su ile yıkandıktan sonra kaynayan su ile haşlanır. Haşlandıktan sonra süzülür ve doğranır. İnce kıyılmış soğanlar iyice pembeleşinceye kadar kavrulur. İyiye sıkılmış merevcenler kavrulmuş soğana katılarak iyice karıştırılır ve tuzu ilave edilerek 2-3 dakika pişirilir. Servis tabağına alınarak üzeri maydanoz ve domates ile süslenir

Kiraz Tuzlaması  Kavurması
MALZEMELER: 
4 kase tuzlu kiraz
3 adet soğan
2 kaşık tereyağı
1 fincan tereyağı / tuz
 
Hazırlanışı:
Tuzlaması: Kirazlar yıkanır, bütün olarak kavanoza konulur. Üzerine kalın tuz serpilir. Tekrar kiraz konur tuz serpilir. Bu işleme kap dolana kadar devam edilir.


Kavurması: Kirazların çekirdekleri çıkarıldıktan sonra suya konularak tuzunun çıkarılması sağlanır. Tencerede yağ eritilir. İnce doğranmış soğanlar yağa ilave edilerek kavrulur. Kirazlar üzerine konulur ve karıştırılarak kavrulur
 

Fasulye turşusu kavurması
MALZEMELER:
2 tabak fasulye turşusu
2 adet orta boy soğan
1 kaşık tereyağı
1-2 kaşık sıvı yağ
 
Hazırlanışı: Fasulye turşusu bol suda yıkanır. Tuzu çıkınca küçük parçalar halinde doğranır. Tavada eritilmiş terayağının içinde ince doğranmış soğanlar ve sıvı yağ ilave edilerek pembeleşinceye kadar karıştırılır. Daha önceden doğranmış turşular katılarak kavrulur, ateşin altı kısılarak tavanın kapağı kapatılır ve 5-10 dakika pişmeye bırakılır. Sıcak olarak servis yapılır  
 
 
Mantar Kavurması ve Mantar Tuzlusu
MALZEMELER:
2 yemek tabağı mantar
2-3 adet orta boy soğan
2 adet sivribiber
1 adet domates 
2 kaşık tereyağı
 
Hazırlanışı: Mantarlar temizlenir, bol suda iyice yıkanır, küçük doğranır. Soğanlar küçük doğaranarak yağda kavrulur. Küçük doğranan biber ve domates rendelenerek soğana ilave edilir. 1-2 dakika karıştırılır ve mantarlar ilave edilir, karıştırılarak pişirilir. Arzuya göre su ilave edilir. Su konulmadan da pişirilebilir. 
 
 
 
 

Taflan Kavurması
Taflan (Karayemiş) Tuzlusu Kavurması
Malzemeler:

4 kâse taflan 
3 adet soğan
2 kaşık tereyağı
1 fincan sıvı yağ
tuz
 
 
 Hazırlanışı: Taflanların çekirdekleri çıkarıldıktan sonra suya konularak tuzunun çıkması sağlanır. Tencerede yağ eritilir. İnce doğranmış soğanlar yağa ilave edilerek kavrulur. Taflanlar üzerine konulur ve karıştırılarak kavrulur Not: Aynı şekilde mantar tuzlusu kavurması da yapılır. Bu durumda mantarlar akşamdan suya konularak tuzunun çıkması sağlanır
 
 
Yeşil Domates Tuzlusu Kavurması
MALZEMELER:

8 adat yeşil domates
2 adet orta boy soğan
1 kaşık tereyağı
1–2 kaşık sıvı yağ.
 
HAZIRLANIŞI: a) Tuzlu domates; Domatesler yıkanır ve isteğe göre bütün olarak veya dilimleyerek kavanoza konur. Üzerine domatesin miktarına göre kalın tuz konur, kavanozun ağzına kadar su ile doldurulur ve saklanır,
b) Kavurması: tuzlu domates bol su içine konulur ve tuzun çıkması sağlanır. Tuzu çıkınca domatesler bütün ise istenilen büyüklükte doğranır. Tencere eritilen yağla soğanlar kavrulur ve domatesler ilave edilir. Karıştırılarak pişirilir. Altı kısılır tencerenin kapağı kapatılarak 5–10 dakika pişirilir
 
MIHLAMALAR
Pezik Mıhlaması
MALZEMELER:
1 bağ pezik 
3 adet soğan
4 adet yumurta
2 çorba kaşığı tereyağı
1 fincan sıvı yağ
karabiber / tuz
 
Hazırlanışı: Pezik yıkanır, ayıklandıktan sonra doğranarak haşlanır ve süzülür. İnce doğranmış soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Buna haşlanmış pezik ilave edilerek karıştırılır. Tuzu ve karabiberi atılır. Üzerine yumurtalar kırılır. Pişene kadar hafif ateşte tutulur.    

Galdirik Mıhlaması
MALZEMELER :
1 demet galdirik
3 adet soğan
3 adet yumurta
2 çorba kaşığı tereyağı
Yarım fincan sıvı yağ
Tuz, karabiber.
 
HAZIRLANIŞI:
Galdirikler bol suda yıkandıktan sonra doğranır. Kaynayan suyun içine atılarak haşlanır. Haşlandıktan sonra süzülür ve suyu sıkılır.
Tepside ince kıyılmış soğanlar sıvı yağ ve tereyağı ile kavrulur. Suyu sıkılmış galdirikler içine konur. Karıştırılarak tuz ve karabiber ilave edilir. Yumurtalar üzerine kırılır, 2 dakika ağzı kapalı olarak kısık ateşte pişirilir ve sıcak olarak servis yapılır.
 

KIZARTMALAR
Sakarca Kızartması
MALZEMELER:
1 kg sakarca
1 çay bardağı mısır unu
2 adet yumurta
tuz / sıvı yağ
 
Hazırlanışı: Sakarcalar temizlenir ve haşlanır. Süzüldükten sonra sıkılarak fazla suyu giderilir. Un tuz ve yumurta ilave edilerek karıştırılır. Kızgın yağlı tavaya yayılarak arkalı önlü kızartılır. Sıcak servis yapılır  

 

Galdirik Kızartması
MALZEMELER:
1 demet galdirik
mısır unu (Bir avuç)
2 adet yumurta
1 fincan sıvı yağ
,tuz, karabiber
 
Hazırlanışı:
Galdirikler bol suda yıkandıktan sonra doğranır. Kaynayan suyun içine atılarak haşlanır. Haşlandıktan sonra süzülür ve suyu sıkılır.
Daha sonra yumurta, un, karabiber haşlanmış galdiriklerle karıştırılır. Tavaya yağ konulur yağ kızdırıldıktan sonra mevcut karışım tavaya yayılır kızarınca kapakla çevrilerek diğer tarafta kızartılır ve servis yapılır.
 


 

 

  
  

 

  16.7.2009Untitled Document
Kullanıcı Adı
Şifre
Üye Kaydı
  Köyümüzle İlgili olan düğün,nişan,sünnet,cenaze ve diyer duyuruları haberleri gönderin sitemizde yayınlayalım. Yapmanız gereken ister iletişimden haberi yazarak iletmek yada ahmetlikoyu@hotmail.com adresine mail atmanız. Gönderilen haberler gönderen kişinin isim ve soyismiyle yayınlanacagı için adınızı ve soyadınızı yazmayı unutmayınız... Saygılarımla

köşe yazarları bölümünde yorumlarını paylaşmak isteyenler iletişimden irtibata gecebilir

GIRESUN
Fındık Tarımı Takvimi
admin
» Bugün
  49
» Toplam
  512866
TCMB Döviz Kurları
DOLAR
Alış
a Goruntul TL
Satış
di - Page TL
EURO
Alış
a Goruntule TL
Satış
di - Page N TL
Şu An Sitemizde 4

Kişi Vardır

Yukarı Git
Nalkopen © 2009-2010 Tüm Hakları Saklıdır...